September 8, 2024

Kozmetika

Zelišča poleg tega, da pozdravijo prehlade in pomirijo živce, blagodejno delujejo na kožo. Pripravite si parno kopel za obraz, denimo žajbljevo, ali pa se okopajte v opojnem kamiličnem pripravku. Najrazličnejša posušena in neskončno dišeča zelišča so tudi v lončkih nekaterih negovalnih mazil. Za piko na i si v zapestje vtrite še oljni parfum – v njem se skrivajo sladkobni in skrivnostni vonji raznovrstnih zelišč – ki veliko bolje zadržuje vonj, saj ne izhlapeva tako hitro kot dišave, ki vsebujejo alkohol.
Čaj iz posušenih cvetov lipe, znan po značilnem medenem vonju, učinkovito znižuje povišano telesno temperaturo, pospešuje potenje in tako očisti še kožo. Skodelica lipovega čaja zvečer zagotavlja boljši spanec, kar je spet dobro za kožo.

Poleti nabiramo liste mete, katere glavne učinkovine so eterično olje (mentol), grenčine in čreslovine. Blagodejna je kopel, ki si jo pripravimo s kapljicami mete, saj nas okrepi in pomiri.

Stari ljudski rek pravi, naj se ob cvetočem bezgovem grmu za hip ustavimo in se mu poklonimo v znak zahvale, saj njegov čaj olajša marsikatero nadležno zdravstveno težavo. Iz posušenih cvetov pripravljamo sokove in sirupe ter čaj, ki pospešuje potenje in očisti razdraženo kožo. Zelo primeren je tudi za otroke.

Poleg bezga je kamilica najbolj priljubljena ljudska zel. Tako obkladke kot kopeli priporočajo pri vseh vrstah ran, večkratno kopanje nog in rok v kamilicah pa preprečuje potenje. Vsako jutro in večer si lahko obraz umijemo in osvežimo s kamiličnim čajem namesto z industrijskim tonikom. Priprava kopeli je enostavna. Pripravimo lahko večjo količino, na primer: večji ščep kamilic zavremo v petih litrih vode. Pokrito pustimo stati deset minut, precedimo in dolijemo v kopel. Lahko pa kamilice v platneni vreči obesimo v kad in se kot vrečka čaja počasi cedijo v vročo vodo.

Similar Posts: