Možganska kap je stanje, ki lahko prizadene mlajše in starejše ljudi. Takšen bolnik mora čim prej dobiti zdravniško pomoč, saj je od tega močno odvisna tudi rehabilitacija po kapi. Vsakršno čakanje lahko naredi bolniku le še hujšo, trajno škodo ali celo smrt.
Kadar bolnika prizadene lažja možganska kap, običajno to ne pusti večjih posledic in rehabilitacija po kapi običajno sploh ni potrebna. Kadar pa govorimo o močni in obsežni možganski kapi, ki jo spremlja nezmožnost premikanja okončin, težave pri govorjenju in požiranju, izguba spomina in v hujših primerih celo nepokretnost, se je rehabilitacije potrebno lotiti celostno.
Rehabilitacija bolnika po možganski kapi
Rehabilitacija po kapi je sestavni del zdravljenja, saj bolnikom omogoča, da tudi po kapi živijo kakovostno. Največji napredek je običajno opazen v začetnih tednih, čeprav se lahko stanje postopoma izboljšuje vsaj še leto dni. Zato je pomembno, da z rehabilitacijo po kapi začnemo že v prvih dneh po nesrečnem dogodku.
V prvih dneh po kapi je torej ključnega pomena fizioterapija, ki bolniku skuša povrniti gibljivost prizadetih okončin, delovna terapija, ki bolnika ponovno navaja na opravljanje vsakodnevnih opravil, v nekaterih primerih pa se v rehabilitacijo vključijo tudi logoped, klinični psiholog in socialni delavec.
Rehabilitacija po kapi poteka različno dolgo, odvisno od vrste možganske kapi, obsega prizadetosti, starosti, pridruženih bolezni in volje posameznika. Najbolj prizadeti bolniki pa so običajno napoteni tudi na rehabilitacijo v termah, ki nudijo programe po možganski kapi in jih krije ZZZS.
Kako poteka rehabilitacija v termah?
Na uspešen rezultat rehabilitacije po kapi močno vpliva celovita rehabilitacijska obravnava, ki pa je bolniki v domačem okolju pogosto niso deležni. Zagotovo pa jim to omogoča rehabilitacija v termah, kjer so na voljo strokovnjaki iz različnih področij in na ta način nudijo celostno obravnavo bolnika.
Poleg tega, da v termah bolniki bivajo in imajo urejeno prehrano, pa z njimi sodelujejo zdravniki specialisti in usposobljeni delovni terapevti ter fizioterapevti. Z njihovo pomočjo bolniki vsakodnevno izboljšujejo ravnotežje, se učijo hoje in jim pomagajo pri uvajanju v vsakodnevna opravila. Vse to pa je podprto z raznimi terapijami v termalni vodi in razgibavanji, kar dodatno pripomore k uspešnejši rehabilitaciji po kapi.
More Stories
Najbolj obiskane toplice v Sloveniji
Smola iz konoplje kot eden od najbolj priljubljenih konopljinih izdelkov
Kakovostni zobni vsadki rešijo marsikatero zadrego v ustni votlini