March 29, 2024

DGNSP

Svetovna organizacija gluhih (WFD), ustanovljena leta 1951 v Rimu, je na svojem kongresu leta 1959 sprejela svetovno manifestacijo “Mednarodni dan gluhih”, ki ga gluhi povsod po svetu proslavljajo tretjo soboto v septembru.

Mednarodni dan gluhih je največji praznik za gluho skupnost v slovenskem prostoru. Na manifestaciji, ki jo vsako leto gosti drugo društvo, se zbere prek 800 gluhih, naglušnih, strokovnih delavcev, tolmačev in njihovih družin iz vse Slovenije. Na osrednji kulturni prireditvi, na katero so vabljeni tudi pomembni politični odločevalci, se širšo javnost opozori na nevidno invalidnost – gluhoto in kulturo gluhih.

Z Mednarodnim dnevom gluhih in centralno kulturno prireditvijo gluhih želimo opozoriti javnost na nevidno invalidnost – gluhoto in kulturo gluhih. Gluhota je med najtežjimi invalidnostmi zaradi doživljenjske ovire govorno-socialne komunikacije, ki se kaže pri gluhih osebah v trajni izoliranosti slišečega okolja. Invalidi sluha in govora so prizadeti oziroma ovirani pri zadovoljevanju svojih vitalnih potreb in interesov.

Čeprav se gluhi srečujejo v svojem življenju s socialno, senzorno oviranostjo in številnimi komunikacijskimi težavami, ki jim povzročajo veliko težav v vsakodnevnem življenju, izobraževanju, na delovnem mestu itd., pa je javnost še vedno premalo seznanjena z njihovimi problemi in težavami.Gluhi imajo svoj jezik, kulturo in svojo socialno sredstvo. Konvencija OZN opredeljuje kulturo gluhih kot svojo kulturo, ker jo opredeljuje že jezik. Mnoge kulturne ustanove (muzeji, gledališča …) so za gluhe in težje neglušne nedostopne.

Similar Posts: